O kávě: Alternativní metody přípravy kávy
O kávě

Alternativní metody přípravy kávy

Dobrou kávu si můžete připravit i doma a nepotřebujete drahé kávovary nebo baristické schopnosti. Na trhu existuje několik cenově odlišných variant, kterými docílíte lahodné kávy.

Základem každého dobrého šálku je samozřejmě čerstvě pražené káva. Umlít si můžeme kávu doma ručním mlýnkem. Hrubost mletí pak závisí na vybrané variantě přípravy.

Obecně platí, že kávu zaléváme vodou o teplotě přibližně 93 °C, to je vroucí voda odstátá přibližně 30 – 40 vteřin. Na 1 litr vody používáme přibližně 60 g kávy.

Filtrovaná káva

Nejrozšířenějším způsobem přípravy je filtrovaná káva. Nějaký čas byla zatracována coby přežitek, ale ve světě je populární a pomalu se vrací i do českých domácností. Výhodou je, že k přípravě stačí papírový filtr, do kterého dáme mletou kávu a zalejeme horkou vodou, následně necháme přefiltrovat. Jestli se bude jednat o chemex, coffee dripper nebo překapávač na kávu je už na Vaší volbě.

French press

Další možností je french press, který je elegantním řešením přípravy a podávání kávy. Mletou kávu zalejeme horkou vodou a po 3 - 4 minutách se stlačí lógr ke dnu přes jemné sítko. Káva se ihned podává nebo se přeleje do jiné nádoby, aby se zabránilo jejímu dalšímu louhování.

Moka konvička

Kávu můžeme také připravit pomocí dobře známé Moka konvičky, kdy vznikající pára tlačí horkou vodu přes mletou kávu.

Jednou z těch dražších, za to zajímavějších metod, je vakuum pot. Z Vaší kuchyně se stává doslova laboratoř. Spodní sklenice se naplní horkou vodou, pod ní se zažehne plamen a teplem se voda vytlačí do horní nádoby. Do té se nasype umletá káva, zdroj tepla se odstaví a stejně tak, jako se voda dostala nahoru, se přemístí dolů. Teď už ale ve formě kávy. Vědecký pokus je dokončen a my si můžeme vychutnat výbornou kávu.

Pro ty, kteří nedají dopustit na „turka“, přijde možná nyní překvapení. Turecká káva není káva přelitá horkou vodou s plovoucími částečkami zrnek. Pravá turecká káva se připravuje v džezvě. Tu má mnoho lidí doma, ale málokdo ji používá. Příprava je přitom takovým malým rituálem. Káva, umletá na prach, se nasype do džezvy (může se přidat cukr nebo koření), zaleje se vodou a nechá se na plamenu třikrát vzkypět.

Způsobů, jak si doma za přijatelnou cenu připravit čerstvou a lahodnou kávu, je opravdu spousta.

Střípky ze života bunacafe
Vlastní showroom a pražírna kávy.
Vyvíjíme vlastní elektroniku PID regulace.
Nabízíme vlastní záruční a mimozáruční servis.
Máme bohaté know-how a rádi se podělíme.