Pražírna

Pražič musí pečlivě pozorovat a kontrolovat celý proces pražení kávy. Tradiční kontrola pražení spočívá v kombinaci zraku, sluchu a čichu. Při vizuální kontrole se porovnává káva se vzorkem již upražené kávy. Při pozorování sluchem zjišťujeme hlasitost praskajících zrn, která se projevuje vždy při určité teplotě. Na základě našich zkušeností víme, v jakém stadiu se pražící zrna nachází. Dále pražení kávy kontrolujeme pomocí vůně, zkušenému pražiči i čich napoví o tom, v jakém stadiu se pražená káva nachází.
Martin Zbroj

Martin zbroj

Naše pražírna se nachází v malé vesničce Zálší. Na celý proces pražení dohlíží zkušený pražič Martin Zbroj, který se této činnosti věnuje více než 15 let. Díky jeho zkušenostem a znalostem v oboru dodáváme na trh velmi kvalitní čerstvou kávu.

"Tradiční kontrola pražení spočívá v kombinaci zraku, sluchu a čichu."

Proč čerstvě pražená káva?

Na našem trhu je více než 95 % prodávané kávy zvětralé. Ani zrnková, nepomletá káva nezaručuje čerstvou kávu. Zrnková káva má svůj vrchol v prvním týdnu po upražení. Nutno dodat, že káva by se měla začít pít až po 2-3 dnech od upražení, tedy po ustálení chemických reakcí.

Na konci druhého týdne začíná káva stárnout a zvětrávat. A to také díky oxidací tuků a jejich následnému žluknutí. Nicméně káva má stále dobrou chuť i aroma. Po dvou dalších týdnech zvětrávání akceleruje. I laik při porovnání pozná značný rozdíl mezi čerstvou kávou a kávou 4 týdny od upražení. Po měsíci až 6 týdnech, bez ohledu na to, jaké kvality zrna původně byla, se snižuje její kvalita.

Na trhu je spousta renomovaných značek kávy zejména z Itálie, ale žádná z nich se nemůže vyrovnat kvalitě čerstvě pražené kávy, koupené přímo z pražírny. Jsou populární pouze díky velkým investicím do marketingu a v kavárnách a restauracích nabízejí majitelům kávovary, porcelán a jiné hlouposti. My nerozdáváme kávovary, ale nabízíme kvalitní čerstvou kávu – ochutnejte a poznejte rozdíl.

Zkuste se někdy v supermarketech a prodejnách podívat na datum výroby nabízené kávy.

Pokud tedy chcete velmi kvalitní a čerstvou kávu, pak je nejlépe se obrátit na lokální pražírnu, kde se káva praží v závislosti na poptávce – nevytváříme žádné zásoby, takže káva jde z pražírny přímo na váš stůl.

Chcete ochutnat čerstvě praženou kávu?

Vyberte si z naší nabídky kávy v e-shopu.

Jak připravit dobrou kávu?