Cesta kávy: 1. díl - O kávě
Cesta kávy

1. díl - O kávě

Káva je famózním nápojem, který si člověk může vychutnat na mnoho způsobů. Někteří ji milují, jiní zatracují. Pojďme se nyní podívat na to, jakým způsobem a v jaké formě se dostane na Váš stůl a zda jsou všechna tvrzení, která o ní panují, pravdivá.

Málokdo ví, že káva roste na stromech, které mohou dosahovat až devíti metrů. Na plantážích jsou kávovníky upravovány do velikosti keře, který plodí zářivé červené třešinky, podobné vínu. V nich se skrývají dvě malá zelená kávová zrnka.

Legenda praví, že kdysi tyto červené bobulky objevil v Etiopii pasák koz. Jeho kozy snědly zvláštní plody stromu a celou noc nespaly. Pasák odnesl kávu do kláštera, kde si její energetické vlastnosti oblíbili a zpráva o jejích účincích se rychle šířila. Arabové byli prvními, kteří začali kávu pěstovat a také s ní obchodovat. Do 18. století byla káva pěstována pouze v Arábii. Dnes můžeme najít pěstitele kávy hlavně v Latinské Americe, východní Africe nebo Indii.

Arabica a Robusta

V kávovém průmyslu se používají zejména tyto dva druhy - arabica a robusta. Arabica je kávou jemnou a aromatickou, její pěstování vyžaduje více péče a příznivé klimatické podmínky. Arabica představuje přibližně 70 % světové produkce. Stromy Robusty jsou na druhou stranu odolné, jeho plody menší a káva má ráznější a osobitější chuť. V Robustě je také podstatně více kofeinu. Někdy lidé mylně považují Robustu za něco podřadného. Rozhodně platí, že kvalitní a čerstvě pražená Robusta je lepší volba než Arabica horší kvality, o Arabice z regálu supermarketu ani nemluvě.

Než si ale svou kávu vychutnáte, projde několika fázemi - od sklizně, zpracování, skladování až po pražení a následné balení. Jeden z klíčových atributů kvalitní pražené kávy je její čerstvost. Nejlépe samozřejmě je, když kávu nakupujete v některé z lokálních pražíren, a víte tedy, že je káva čerstvě upražená. Potom už záleží jen na Vaší chuti a je třeba si vybrat takový chuťový profil, který Vám nejvíce vyhovuje.

Pro lepší orientaci existuje tzv. Pravidlo 15

Zelená káva by se měla skladovat do 15 měsíců. Čerstvě upraženou kávu si můžete nejvíce vychutnat, pokud ji spotřebujete v krátkém časovém horizontu od upražení, tedy do 15 dnů. To samé platí o mletí kávy - nejlepší doba pro umletí kávy je těsně před její přípravou, zde je pravidlem 15 minut.

Takto si můžeme vychutnat čerstvou a lahodnou kávu v pohodlí domova. Takovou kvalitu a chuť ovšem nedostanete z mleté ani zrnkové kávy zakoupené v obchodech s potravinami nebo v supermarketech, protože čas mezi pražením, případně mletím, a přípravou kávy je velmi dlouhý a v době nákupu bude káva již tzv. „mrtvá“. Bez ohledu na to, zda je káva vakuově balená či nikoli – proces stárnutí se nezastaví, pouze zpomalí. Pražená káva je tepelně opracovaný produkt. Obsahuje těkavé látky a oleje, které na vzduchu žluknou. Většina prodávaných káv je vyčpělá a již žluklá. Ať se jedná o obyčejné nejlevnější kávy, nebo i kávy renomovaných značek, na které někteří lidé nedají dopustit.

Čerstvě pražená káva - Buna café

V naší pražírně pražíme kávu jednou týdně a všichni zákazníci vědí, že se jim dostane na stůl maximálně čerstvá káva. Toto je výhoda nákupu čerstvé kávy přes internet – na našich stránkách www.bunacafe.cz evidujeme objednávky od zákazníků a každý týden vždy pražíme čerstvou kávu. Váš prodejce kávy by Vám měl být schopen říci, kdy byla káva upražená. Pokud káva není čerstvě pražená, tak je jedno, zda ji koupím přes internet nebo přímo v obchodě. Ani kavárna bohužel není zárukou čerstvé a správně připravené kávy.

Teď už víte, že čerstvost (stejně jako u jiných potravin) je velmi důležitá. Pokud si tedy vyberete nějakou lokální pražírnu a čerstvou kávu zakoupíte, přichází už na řadu samotná příprava kávy, která velmi úzce souvisí s naším zdravím. Kávu je možné připravit jako espresso (náš oblíbený způsob) nebo nějakou jinou alternativní metodou, která může být podstatně levnější.

Vlastní showroom a pražírna kávy.
Vyvíjíme vlastní elektroniku PID regulace.
Nabízíme vlastní záruční a mimozáruční servis.
Máme bohaté know-how a rádi se podělíme.