Čištění a údržba: Jak na čištění kávomlýnku?
Čištění a údržba

Jak na čištění kávomlýnku?

Správná péče o mlýnek je velmi důležitá. Pravidelná údržba mlýnku je tedy nedílnou součástí přípravy dobrého šálku kávy.

Čistota mlýnku je naprosto klíčová. Kávová zrna obsahují mimo jiné také oleje, které se usazují v násypníku na kávu, na mlecích kamenech a v celém ústrojí mlýnku, tyto oleje se potom kazí, žluknou a negativně ovlivňují chuť výsledné kávy.

Obecně samozřejmě platí, že čím častěji bude čištění a údržba probíhat, tím lépe. Nicméně pro zjednodušení zkusíme tuto údržbu rozdělit na základní a servisní údržbu.

Základní údržba

Není důležité, jestli připravujete/melete kávu pouze jednou nebo desetkrát za den, olej z kávových zrn se na mlecích kamenech a v mlecím ústrojí usadí už po prvním mletí. Proto byste měli zachovat jistou pravidelnost.

Doporučujeme alespoň 1x týdně tyto úkony:

  • násypník na kávu umýt (odmastit, např. násypník odšroubovat a použít přípravek na mytí nádobí)
  • použít čistič mlecích kamenů a odstranit mastnotu z mlecích kamenů. Doporučujeme tento přípravek: Puly Grind čistič kávomlýnků, sáček, 15 g
  • pokud je to možné, vyčistit také vývod mleté kávy. U většiny mlýnků je vývod jednoduše odnímatelný (stačí odšroubovat, vysunout). Stejně jako násypník pak vývod mleté kávy také umýt/odmastit.

Servisní údržba

Větší čištění mlýnku doporučujeme alespoň 1x za 3 – 6 měsíců. To znamená, že kromě základní údržby provedeme ještě následující:

  • vymontovat mlecí kameny
  • připravit externí lázeň na čištění kávových usazenin (horká voda + přípravek na čištění kávových usazenin, jako při zpětném oplachu kávovaru, lze použít tento přípravek Puly Caff prášek, 370 g)
  • mlecí kameny vyčistit/odmastit v této lázni. Záleží na koncentraci lázně, ale přibližně 30 minut.
  • UPOZORNĚNÍ: Po vytažení mlecích kamenů z lázně je nutné kameny ihned otřít a osušit, aby nedošlo ke korozi.
  • vysát a vyčistit mlecí komoru/ústrojí
  • mlýnek po celkové servisní údržbě opět správně sestavit

V případě, že si na servisní údržbu netroufáte nebo máte jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat, náš servis je vám plně k dispozici.

Střípky ze života bunacafe
Vlastní showroom a pražírna kávy.
Vyvíjíme vlastní elektroniku PID regulace.
Nabízíme vlastní záruční a mimozáruční servis.
Máme bohaté know-how a rádi se podělíme.