Tipy, jak využít starou kávu
Tipy, rady, recenze

Tipy, jak využít starou kávu

Už i naše babičky věděly, že stará káva nepatří do koše. Poté, co uspokojí vaše chuťové buňky, ji určitě neváhejte znovu použít. Druhý život najde jak v domácnosti, tak i v zahradě. Skvěle poslouží třeba jako perfektní, na minerály bohaté hnojivo, odpuzovač hmyzu nebo peelingová pleťová maska.

Káva jako hnojivo

Kávu budou milovat všechny venkovní i pokojové rostliny, kterým vyhovuje kyselé prostředí. Svědčí například růžím, borůvkám, jahodám a rododendronům. Přidáte-li kávovou sedlinu pod hortenzie, odmění vás v létě modrými květy, které si vyslouží obdiv všech sousedů.

Káva obsahuje draslík, dusík, hořčík, vápník, železo a další minerály. Buď ji můžete k rostlinám nasypat přímo, nebo ji smíchejte s vodou a připravte si zálivku. V každém případě doporučujeme kávou hnojit pouze starší rostliny – u mladých, čerstvých výhonků a sazenic by mohla zapříčinit zpomalení růstu.

Káva se samozřejmě také skvěle hodí ke kompostování. Kompost obohatí o důležité živiny, a dokonce urychlí dobu jeho zrání.

Aby hortenzie vykvetly modře, potřebují půdu s kyselým pH – pohnojte je proto kávou! Mějte přitom dostatek trpělivosti, může to trvat i 2 roky, než se modré zbarvení podaří.
Aby hortenzie vykvetly modře, potřebují půdu s kyselým pH – pohnojte je proto kávou! Mějte přitom dostatek trpělivosti, může to trvat i 2 roky, než se modré zbarvení podaří.

Přírodní repelent a odpuzovač hmyzu

Na zahradě ještě chvilku zůstaneme. Káva totiž funguje i jako skvělý přírodní repelent a odpuzovač škůdců všeho druhu – od komárů a mravenců až po slimáky. Vděčí za to kofeinu, který je vlastně takovým přirozeným pesticidem. Kávovníky se jím brání proti ožírání listů a plodů.

Trápí vás každý rok úroda poškozená slimáky nebo mšicemi? Příště kolem vysazené zeleniny a stromků vytvořte kávovou bariéru a máte vystaráno. Stejně káva funguje i na mravence, kteří jsou častými, ale nezvanými hosty v našich kuchyních.

V létě můžete namletou kávu rozházet kolem sebe do trávy – obtěžující bodavý hmyz, který už zkazil nejedno grilování, tak udržíte pěkně daleko od sebe.

Káva vetřená do kožichu prý dokonce dokáže ulevit našim čtyřnohým miláčkům od blech a všenek – ale vyzkoušené to nemáme. Budeme rádi, když nám na náš Facebook napíšete vlastní zkušenost; jsme moc zvědaví, jestli to opravdu funguje!

Káva skvěle odpuzuje škůdce všeho druhu – od úrody udrží daleko mšice, mravence i slimáky.
Káva skvěle odpuzuje škůdce všeho druhu – od úrody udrží daleko mšice, mravence i slimáky.

Nejlepší pohlcovač pachů

Co se starou, ale nepoužitou kávou, kterou jste odemleli z mlýnku před prvním ranním espressem? Pokud nemáte rádi plýtvání, tak vám určitě udělá radost, že ji doma můžete využít i jinak.

Káva velmi dobře pohlcuje nejrůznější pachy. Namletou, ale nepoužitou kávu lze umístit například do lednice – „Buď sbohem, nevábná vůně ryb a sýrů!“ Stejně dobře si ale povede třeba v autě a na dalších uzavřených místech.

Mletá káva také umí doslova zázraky, pokud jde o mytí rukou, ze kterých zápach ne a ne pustit. Spolehlivě vás zbaví nechtěného odéru cibule, česneku i benzínu.

Káva a péče o tělo

Ve světě kosmetiky má káva dávno své pevné místo. Přidává se do mýdel, šampónů, pleťových masek i peelingů. Obsahuje velké množství vitamínů, antioxidantů a hlavně kofein.

Kofein je skvělým parťákem v boji proti tmavým kruhům pod očima – stačí na ně nanést trochu vlhké namleté kávy a nechat pár minut působit. Neméně známá je i jeho další schopnost, a to že funguje jako účinný stimulátor pro růst vlasů. Použitou kávovou sedlinu zalijte vodou a vmasírujte ke kořínkům. Poté nezapomeňte důkladně opláchnout. Těšit se můžete ještě na jeden příjemný bonus; po kávové lázni budou vaše vlasy neodolatelně lesklé.

Namletá káva má také skvělý exfoliační účinek, a proto je jako stvořená pro domácí, 100% přírodní peeling na ruce, obličej i celé tělo. Hrubé částečky kávových zrn si krásně poradí se starými šupinkami kůže a rozjasní pokožku. Jemně namletou kávu smíchejte s vodou nebo kokosovým olejem. Přidat můžete i další běžné ingredience, jako je med nebo jogurt.

Namletá káva je perfektní a snadno dostupný přírodní peeling, který můžete použít na celé tělo.
Namletá káva je perfektní a snadno dostupný přírodní peeling, který můžete použít na celé tělo.

Další možnosti, co udělat s použitou kávou

Starou kávu lze také využít k barvení velikonočních vajíček, k čištění hrnců a grilů od usazenin a odolných nečistot nebo k zakrytí (obarvení) škrábanců na dřevěném nábytku. Pokud kávy máte opravdu velké množství, tak s ní v zimě můžete dokonce posypat chodník, podobně jako se to dělá s popelem.

Trochu samostatnou kapitolou jsou kávové chaffy (zbytky pergamenových slupek, které se ze zrn uvolňují během pražení). Chaffy lze použít nejen ke hnojení a provzdušnění záhonů, ale také jako podestýlku pro drobná domácí zvířata – křečky, králíky a slepice.

Chaffy z naší pražírny v koši nekončí. Nejdříve si je užijí slepičky a potom putují rovnou na kompost.
Chaffy z naší pražírny v koši nekončí. Nejdříve si je užijí slepičky a potom putují rovnou na kompost.

Pochlubte se, jak recyklujete použitou kávu vy! Napište nám na Facebook nebo u své fotografie s kávou označte stránku BUNA CAFÉ. Těšíme se na vaše tipy a nápady!

Střípky ze života bunacafe
Vlastní showroom a pražírna kávy.
Vyvíjíme vlastní elektroniku PID regulace.
Nabízíme vlastní záruční a mimozáruční servis.
Máme bohaté know-how a rádi se podělíme.