Cesta kávy: 5. díl - Káva a zdraví
Cesta kávy

5. díl - Káva a zdraví

Čerstvě upražené kávové zrno mimo jiné obsahuje také oleje, kofein a bohužel i nežádoucí látky, které vznikly při pražení. Toto zrno pomocí mlýnku rozemeleme a pomletou kávu následně pomocí nějaké metody přípravy smícháme s vodou.

Při tomto kontaktu mleté kávy s vodou dochází k uvolňování olejů, kofeinu (ten je ve vodě rozpustný), ale bohužel i některých nežádoucích látek.

Pokud kontakt mleté kávy a vody nepřesáhne 3 – 4 minuty (alternativní příprava kávy), do vody se uvolní oleje (chuť a aroma) a menší množství kofeinu, ale zároveň se zamezí nadměrnému louhování nežádoucích látek.

Pokud však kávu připravíme způsobem espresso, tak vedle splnění podmínky krátkého kontaktu kávy s vodou, docílíme něčeho, co se nám při přípravě kávy jinou alternativní metodou nepovede. Při opravdu správné přípravě způsobem espresso (25 – 30 vteřin) dochází k tzv. emulzaci, tedy k dokonalému promíchání vody a olejů, které káva obsahuje. To znamená, že se toto espresso musí rychle vypít.

Pokud si připravíte např. klasického českého turka, můžete na hladině vidět olejové skvrny – tyto oleje oddělené od vody jsou velmi těžko stravitelné, proto někomu mohou působit potíže s trávením a bolesti žaludku. Správně připravené espresso nejenže neobsahuje nežádoucí látky, které se uvolňují do nápoje po delší době louhování, ale zároveň je velmi lehce stravitelné díky dobrému promíchání vody a kávových olejů.

Z těchto důvodů bychom určitě doporučili přípravu správného espressa, ale pokud toto není možné, lze připravit kávu jinou alternativní metodou, než volit napodobeninu espressa.

Vlastní showroom a pražírna kávy.
Vyvíjíme vlastní elektroniku PID regulace.
Nabízíme vlastní záruční a mimozáruční servis.
Máme bohaté know-how a rádi se podělíme.