Čištění a údržba


Jak na údržbu pákového kávovaru?

Správná údržba pákového kávovaru je velmi důležitá nejen pro správnou funkčnost a dlouhou životnost vašeho kávovaru, ale také do velké míry ovlivňuje chuť výsledné kávy.
Na co si dávat pozor a jak svému kávovaru zajistit tu správnou údržbu a péči? Není to nic složitého a rádi vám se vším pomůžeme a poradíme.

Do kávovaru vstupují 2 složky - káva a voda. Proto také musíme řešit dvojí údržbu, která se týká kávových usazenin a vody.

Kávové usazeniny čistíme pomocí zpětného oplachu, kterému říkáme backflush. Tuto údržbu kávovaru doporučujeme provádět 1x týdně.
Pro správné provedení zpětného oplachu budete potřebovat slepý filtr, čistič kávových usazenin a k vyčištění těsnění hlavy a sprchy můžete také použít kartáček na čištění hlavy a utěrku.
Více o postupu čištění kávových usazenin, tedy zpětném oplachu, se dozvíte v samostatném článku/videu Jak na zpětný oplach pákového kávovaru?

Dále se musíme věnovat vodě a její tvrdosti. Doporučujeme se zaměřit na prevenci před usazováním vodního kamene a až poté samotnému odvápňování kávovaru.
Vždy je ideální klást důraz na prevenci a vodu upravovat. Pro kávovar je ideální použití vody o celkové tvrdosti do 0,7 mmol/l. Pro změkčování doporučujeme volit vhodný změkčovač vody. V detailu produktu naleznete tabulku s uvedenou kapacitou daného změkčovače.
Na základě tvrdosti vody a jejím případném změkčování zvolte vhodný odvápňovací interval. Pro odvápnění kávovaru použijte správný přípravek - na všechny typy kávovarů doporučujeme odvápňovač Puly Cleaner, který se nám velmi osvědčil. Rozhodně nepoužívejte koncentrovanou kyselinu citronovou a už vůbec ne ocet, hrozí poškození kávovaru.
Více o změkčování vody a odvápňování se dozvíte v samostatném článku/videu Jak na odvápňování pákového kávovaru?

Poslední bod údržby pákového kávovaru je servis. Doporučujeme výměnu těsnění hlavy přibližně 1x ročně a výměnu sprchy přibližně 1x za 2 - 3 roky podle jejího stavu.
V případě, že máte s kávovarem jakýkoli problém, neváhejte kontaktovat náš servis, rádi Vám pomůžeme.

Jsme Vám k dispozici pro případné konzultace, servis kávovaru můžete objednat také pohodlně online na našich webových stránkách.

Jak připravit dobrou kávu?